Oddziały Gimnazjum w Samorządowej Szkole Podstawowej w Węgrzcach Wielkich
kontakt
edziennik

kontakt

e-dziennik

WYMIANA POLSKO-WŁOSKA 2018

22.05.2018


Uniwersytet w Padwie

Nasza Szkoła uczestniczyła w wymianie polsko-włoskiej ze szkołą z Bassano del Grappa. Był to czas zawiązywania nowych znajomości, poznawania włoskiej kultury i języka. Zobaczcie, co się działo…

W dniach  22-28 kwietnia Nasi Uczniowie wzięli udział w wymianie polsko-włoskiej z młodzieżą z Bassano del Grappa.  Pierwszego dnia odbyło się uroczyste powitanie w Szkole oraz warsztaty w języku angielskim oraz włoskim, przygotowane przez uczniów klas oddziałów gimnazjalnych. Był poczęstunek oraz wspólne śpiewanie. Włoscy uczniowie przygotowali prezentację na temat: „Typowy dzień z życia Włocha”. Natomiast polska młodzież opowiedziała w języku włoskim i angielskim o tradycjach, kuchni, przedstawiła zabawne ciekawostki o Polsce. Program artystyczny został przygotowany pod okiem Pań: Bożeny Sendor- Lis (język angielski) oraz Patrycji Gryzełko (język włoski). Po warsztatach uczniowie spędzili wieczór rodzinach. Była to doskonała okazja, by się jeszcze lepiej poznać  i porozmawiać.

W trakcie tygodniowego pobytu we Włoszech wiele się działo. Nasi uczniowie zwiedzili centrum Bassano del Grappa. Interesującym wydarzeniem był wyjazd do miejscowości Schiavon, gdzie młodzież mogła usłyszeć ciekawą historię rodziny POLI, która od 1898 roku nieprzerwanie kontynuuje tradycję produkcji włoskiej grappy. Była to dla młodych ludzi ciekawa lekcja o wytrwałości, o tym, że należy dążyć do celu, starać się spełniać własne marzenia i pielęgnować rodzime tradycje. Drugiego dnia byliśmy gośćmi Burmistrza miasta Bassano-Pana Riccardo Poletto, który bardzo życzliwie przyjął nas w Głównej Auli Magistratu. Przemówienie, które do nas skierował niosło ze sobą ważne przesłanie, by zarówno Polacy, jak i Włosi pamiętali o europejskich wartościach, takich jak: wzajemny szacunek, braterstwo, umiłowanie idei wolności. Pani Dyrektor Jadwiga Ptasznik podziękowała w imieniu Szkoły za możliwość zorganizowania wymiany i wyraziła chęć kontynuowania  tego typu wydarzeń w przyszłości. Kolejnego dnia młodzież miała okazję zwiedzić historyczne centrum Padwy z Bazyliką Św. Antoniego i Uniwersytetem oraz zobaczyć kaplicę Scrovegnich,  ozdobioną czternastowiecznymi freskami jednego z najwybitniejszych włoskich malarzy-Giotta.
Na uczniach ogromne wrażenie zrobił widok na wenecką lagunę, którą można było podziwiać podczas rejsu promem z miejscowości Chioggia, zwanej małą Wenecją. Udało się także spędzić trochę czasu nad morzem, w miejscowości Alberoni, gdzie zobaczyliśmy jedną z niewielu już dzikich plaż. Następnie przespacerowaliśmy się urokliwymi weneckimi uliczkami, zobaczyliśmy Most Westchnień, Most Rialto, Pałac Dożów oraz  Plac Św. Marka z  Bazyliką. W sobotę rano nadszedł czas na pożegnanie. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w takim interesującym wydarzeniu, jak wymiana polsko-włoska. Wyjazd mógł dojść do skutku dzięki współpracy Szkoły z Gminą Wieliczka oraz Panem Burmistrzem Arturem Koziołem. Nad stroną organizacyjną czuwała Pani Wicedyrektor Elżbieta Sadowska. Był to czas pełen niezapomnianych chwil. Można było zwiedzić Włochy, zobaczyć piękne krajobrazy,  poznać wartościowych ludzi, ich język i kulturę. Zawiązane w czasie wymiany znajomości na pewno będą dalej kontynuowane.  Nie      możemy się już doczekać kolejnego wyjazdu do Bassano del Grappa!

 

P.G

 

Galeria zdjęciowa z wymiany.