Oddziały Gimnazjum w Samorządowej Szkole Podstawowej w Węgrzcach Wielkich
kontakt
edziennik

kontakt

e-dziennik

WSPOMNIENIA Z WYMIANY POLSKO-WŁOSKIEJ 2018

20.11.2018

Uczniowie Naszej Szkoły, już po raz drugi, wzięli udział w wymianie polsko-włoskiej ze szkołą Liceo Scientifico Jacopo da Ponte z Bassano del Grappa. Był to czas wymiany doświadczeń, poznawania nowych osób oraz włoskiej kultury. Zobaczcie, co się działo…

Pierwszego dnia miały miejsce warsztaty językowo-kulturoznawcze.  Pod opieką Pań: Bożeny Sendor-Lis, Patrycji Gryzełko oraz Eweliny Chojnackiej uczniowie Naszej Szkoły przygotowali prezentacje w językach: włoskim i angielskim. Była wspólna nauka polskich słówek, śpiewanie piosenek oraz opowieści o krakowskich zabytkach, polskim szkolnictwie, tradycjach i kulturze. Młodzież biorąca udział w wymianie zgromadziła się w świetlicy szkolnej, by móc się poznać i porozmawiać. Po warsztatach zaplanowano kolacje w polskich rodzinach. Przy powitaniu Włochów były także obecne obie Panie Wicedyrektor: Elżbieta Sadowska oraz Dorota Kołek. Także Pani Dyrektor Jadwiga Ptasznik od początku wspierała całą inicjatywę.
Drugi dzień uczestnicy wymiany spędzili w zimowej stolicy Polski-  Zakopanem. Włochów przywitały ośnieżone już szczyty, ale i słońce. Młodzież mogła zachwycić się pięknem polskich Tatr, pospacerować po Krupówkach, zobaczyć skocznię narciarską, „Dom do góry nogami” i Giewont z legendarnym „Śpiącym Rycerzem”.  Był to czas spotkania z pięknem zakopiańskiej natury.

Kolejnego dnia włoscy uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili Muzeum Auschwitz- Birkenau. Dla młodych Włochów było to smutne przeżycie i ważna lekcja historii. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w centrum Krakowa. Włosi zobaczyli, bogatą w zabytki, stolicę Małopolski, która bardzo im się spodobała. Wraz z przewodnikiem w języku angielskim spacerowali po Rynku Głównym, zwiedzili Sukiennice, Wawel, Kościół Mariacki i Collegium Maius. Był to długi dzień, pełen rozmaitych wrażeń.

Ostatniego dnia przyszedł czas na Kopalnię Soli w Wieliczce. Uczniów włoskich oprowadzili: nauczyciel Naszej Szkoły- Pan Marek Strojny oraz Pani Joanna Wojciechowska. Młodzież była zachwycona tym magicznym i wyjątkowym miejscem, a najbardziej przypadła im do gustu Kaplica Św. Kingi.  Tego dnia odbyło się także spotkanie z Burmistrzem Gminy Wieliczka- Panem Arturem Koziołem, który zawsze wspiera Nasze, szkolne inicjatywy. Uczniowie wraz z opiekunami zostali bardzo ciepło przyjęci, mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat działań i aktywności zainicjowanych przez gminę Wieliczka.

Popołudnie młodzież włoska spędziła na krakowskim Kazimierzu. Włosi zwiedzili z przewodnikiem cmentarz oraz Synagogę Remu, będącą głównym miejscem modlitw żydowskiej społeczności Krakowa.  Spacer wąskimi i urokliwymi uliczkami Kazimierza zrobił na Włochach duże wrażenie. Był czas na piękne zdjęcia  i spacery.

Polskie rodziny dokładały codziennie wszelkich starań, aby włoska młodzież mogła jak najlepiej poznać kulturę naszego kraju. Współpraca Rodziców, Nauczycieli i Gminy Wieliczka zaowocowała pochlebnymi opiniami włoskich rodzin i opiekunów.  Włosi wrócili do swojego kraju bardzo zadowoleni, z poczuciem, że chcieliby jeszcze kiedyś Nas odwiedzić.
Wiemy, że pobyt w Polsce był dla naszych gości bardzo radosnym czasem, nastawionym na zawiązywanie nowych przyjaźni. Nasi uczniowie już nie mogą doczekać się majowego wyjazdu do Włoch! Na pewno będzie to równie ważne i interesujące wydarzenie!
Tymczasem, zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wymiany polsko-włoskiej…

WSPOMNIENIA Z WYMIANY POLSKO-WŁOSKIEJ 2018